Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Kultura - Šumava - Muzea - Plánice - RODNÝ DŮM A MUZEUM FRANTIŠKA KŘIŽÍKA V PLÁNICI


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

RODNÝ DŮM A MUZEUM FRANTIŠKA KŘIŽÍKA V PLÁNICI

Negarantovaná informace
Adresa:Plánice 86, 340 34
GPS:49°23'27,710"N, 13°27'55,920"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Rodný domek průkopníka české elektrotechniky, vynálezce a podnikatele Františka Křižíka najdete v Plánici č. p. 86. V tomto domku, který dostal dnešní podobu po rekonstrukci roku 1957, se František Křižík narodil dne 8. července 1847. Matka Marie, rozvedená Bohunková, pocházela z Plánice, otec Václav Křižík se sem přiženil z nedalekého Nicova. Živil se ševcovským řemeslem. Kromě toho měla rodina, která patřila údajně k nejchudším ve městě, k obdělávání malé pole. František Křižík chodil v Plánici tři roky do tzv. normální školy a roku 1856 pokračoval ve školní docházce v Klatovech, kam se rodina na čas odstěhovala.

Domek rodiny Křižíků je rozdělen na obytnou světnici, černou kuchyň, v níž s vařilo a byla přístupná z předsíně, a velký pokoj, který rodina obývala jen zřídka a občas jej pronajímala letním hostům. Světnice byla zřízena původním nábytkem a některými potřebami, nádobím a ševcovským nářadím, které používal k práci Křižíkův otec. Přibližuje atmosféru chudého venkovského příbytku z poloviny 19. století, prostředí, v němž Křižíkovi žili. Pokoj slouží jako malý výstavní sál, v němž je zřízena přehledná komorní expozice života a díla vynálezce. V pultových vitrínách najdeme v originálech a reprodukcích doklady o práci a osudech Františka Křižíka od výpisu z matriky v Nicově, přes domovské listy, fotografie z Plánice, Klatov, z Plzně, Prahy, vyobrazení prvních obloukových lamp, interiérů elektráren, osvětlení měst, budov, reprezentačních sálů, dále pak významné výstavy doma i v cizině, elektrické městské dráhy v Praze, z Gruže do Dubrovníku, elektromobil vlastní konstrukce a výroby, první elektrickou železnici v Čechách Tábor - Bechyně z roku 1903.

Dále jsou vystavěny kopie patentních listin na různé Křižíkovi vynálezy, např. italská, britská, rakouská, francouzská, německá, ruská, maďarská a švýcarská. Část expozice je také věnována oceněním, která vynálezce dostal - medaile, plakety, diplomy, projevy uznání atd. Z trojrozměrných exponátů upoutá pozornost jednak funkční oblouková lampa ve vitríně, jednak odkrytý mechanismus obloukové lampy volně zavěšený v prostoru, dále dynamo a rozvodná deska z elektrárny v Čachrově a jako ukázka uplatnění principu obloukového světla je zde vystavěno zařízení vojenského světlometu.

Exponáty a obrazová dokumentace v Křižíkově rodném domě byly nově upraveny na jaře roku 1998 péčí pracovníků Národního technického muzea v Praze pod vedením PhDr. Jana Hozáka.

ZDROJ www.planice.cz

Otevírací doba:
denně od 10 - 16 hodin

Vstupné:
dospělí 20 Kč
děti 10 Kč

Služby:
- prodej suvenýrů a fotografií Plánice

Bariéry:
schody

Parkování:
je možné zaparkovat u domku, třebaže není přímo vyhrazené parkoviště

Dostupnost:
Plánice leží 14 km na východ od Klatov. Muzeum není daleko od centra města


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,5 km HNAČOV
8,8 km NALŽOVSKÉ HORY
PLÁNICE
Přírodní zajímavosti
4,1 km HNAČOVSKÝ RYBNÍK U HNAČOVA
Kultura
9,5 km POHÁDKOVÁ CHALUPA MLÁZOVY U KOLINCE
Sport
6,6 km SKI AREÁL KOCOUROV - MOCHTÍN
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.



Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:




TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz