Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Západočeské lázně a Krušné hory - západ - Hrady, zámky a zříceniny - Libá - ZÁMEK LIBÁ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK LIBÁ

Negarantovaná informace
Telefon:+420 354 595 285 - obecní úřad
WWW:http://www.liba.cz
GPS:50°7'36,430"N, 12°14'2,010"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Dnes je zámek v soukromých rukou a probíhá snaha o jeho rekonstrukci. Předpokládaný konec rekonstrukce není znám. Veřejnosti je přístupný zámecký park kde naleznete lavicky a altánek. Zákaz vstupu na staveniště.

Na místě dnešního zámku v Libé stával hrad, který vznikl ve 13. století. První zpráva o něm je z roku 1264, kdy je uváděn chebský rychtář Ruprecht z Nového Libštejna (Libé, Liebestein) a jeho bratr. K hradu Libé patřilo v oné době několik vsí v jeho okolí. Libštejnové vymřeli rytířem Jindřichem († 1292) a jejich léna připadla jako odúmrť říši.

Dalšími jejich držiteli byli Presberkové, z nichž je Dětřich v r. 1298 prodal valdsaskému klášteru. Valdsaský opat Giebl (1339-1349) dal kolem hradu postavit mohutné hradby, ale později prodal Libou neznámému kupci. Ten však byl dán pro rušení zemského míru do klatby a jeho hrad Libá byl na pokyn bavorského vévody Rudolfa rozbořen a dnes z něj zbývá pouze okrouhlá románská věž.

Panství Libou propůjčil v r. 1346 Jan Lucemburský jako české korunní léno Františku Gossweinovi a Karel IV. mu povolil v r. 1355 hrad obnovit. Jeho synové se však dopustili četných loupeží a proto jim král Václav IV. hrad odňal a propůjčil jej v r. 1381 Leuchtenberkům. Ti jej v r. 1400 prodali chebskému měšťanu Erhardu Rudischovi.

Po jeho smrti v r. 1406 zdědili Libou rytíři ze Sparnecku a od nich ji v r. 1426 koupili jako chebské léno Koruny české Cedvicové z Najperku (Neuberg, dnes Podhradí u Aše). Ti se však brzy oddělili a vytvořili v 15. století samostatný rod Cedviců Libštejnských (od r.1790 říšská hrabata), kterým panství Libá náleželo až do r. 1945.

Jeden z nich, Jiří Cedvic z Libštejna, se však dopouštěl za slabé vlády Vladislava II. Jagellonského loupeží a svévolného vymáhání cel a mýt na zemské hranici, čímž poškozoval chebský obchod. Proto Chebští v r. 1509 jeho hrad oblehli a dobyli. Cedvic a jeho společník Ondřej z Bachu utekli přes rybník do Bavorska, a sedmdesát zajatých obránců hradu bylo odvedeno do chebského vězení. Když ale později i s Jiřím Cedvicem slíbili městu věrné služby, byli propuštěni na svobodu a Cedvicové dostali svá panství zpět.
Někdy v pozdní gotice, jak můžeme usuzovat ze stavebního rozboru, byl hrad opraven.

Za třicetileté války (1647) Švédové pod vedením generálů Wrangela a Wittenberka hrad Libou úplně zpustošili. Byl proto v r.1719 opraven a kolem r.1770 došlo k jeho přestavbě na rokokový zámek. Byl upravován ještě kolem r.1800 a v 19. století byly obnovovány interiéry.

Hlavní zámecká budova, postavená kolem okrouhlé románské věže s úzkým střílnovým oknem, zakončeným nahoře bání, má půdorys nepravidelného čtyřúhelníku. Je dvoupatrová a pokrývá ji většinou sedlová střecha, jen na její severní části je částečně mansardová. Z její fasády vystupuje kamenný cedvicovský erb. Zámek obklopuje z velké části balustráda na kamenné ohradě, k níž vede barokní schodiště. Hlavní přístup sem vede od západu kolem kostela sv. Kateřiny (1753 - 1763). , kde byla hlavní brána. Zdejší valy a příkopy už dávno zanikly, podobně jako zahrady se vzácnými rostlinami na severní straně, o nichž se zmiňují zprávy z první poloviny 19.století.

Současná rekonstrukce vázne vzhledem k nedostatku finančních prostředků, a tak zámek na jehož dnešním stavu má svůj podíl Československá lidová armáda, Československý stát, bývalé Státní statky, různí nenechavci a v neposlední řadě i čas, chátrá dál a čeká najde-li se investor.

Dostupnost : Libá leží 10km západně od Františkových Lázní u hranic. Do Libé je autobusové spojení, odtud asi 300m. Žlutá turist. značka.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
4,8 km POUSTKA
5,8 km POMEZÍ NAD OHŘÍ
8,5 km FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
LIBÁ
Historické zajímavosti
3,5 km HRAD SEEBERG
4,4 km ZÁMEK HAZLOV
4,5 km KOSTEL POVÝŠENÍ SVATÉHO KŘÍŽE V HAZLOVĚ
8,5 km FRANTIŠKOVY LÁZNĚ – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
9,4 km ZŘÍCENINA HRADU STARÝ RYBNÍK U SKALNÉ
9,5 km ZÁMEK STARÝ RYBNÍK U SKALNÉ
Technické zajímavosti
8,1 km BISMARCKOVA ROZHLEDNA NA ZELENÉ HOŘE U CHEBU
8,1 km BISMARCOVA VĚŽ V CHEBU
9,2 km ROZHLEDNA SALINGBURG - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
9,6 km ROZHLEDNA ZÁMEČEK - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Kultura
8,0 km MĚSTSKÉ MUZEUM FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
8,4 km GALERIE BRÖMSE FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
8,6 km DIVADLO BOŽENY NĚMCOVÉ - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Lázně
8,4 km LÁZNĚ FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Sport
8,9 km AQUAFORUM FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.



Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:




TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz